Астигматизм — це вроджена або набута особливість оптичної системи ока, коли заломлюючі поверхні рогівки та кришталика не мають сферичної форми. При астигматизмі нерівномірне заломлення променів світла призводить до нечіткого зображення на сітківці, що може бути причиною зниження гостроти зору. Він може поєднуватися з короткозорістю (міопічний астигматизм або короткозорий астигматизм) або ж з далекозорістю (гіперметропічний астигматизм або далекозорий астигматизм).
Астигматизм проявляється, як правило, зниженням гостроти зору — саме ця проблема і приводить пацієнта до офтальмолога. Діагностувати астигматизм можна тільки після повного офтальмологічного обстеження.
Примітно, що вроджений астигматизм до 0,5 D спостерігається у більшості дітей і вважається «функціональним», тобто таким, що не впливає на правильний розвиток зору та його гостроту. Однак, якщо ступінь астигматизму становить 1 D і більше, у такому випадку зір суттєво знижується, і потрібна обов’язкова корекція. Астигматизм набутий з’являється внаслідок деяких захворювань очей, рубців на рогівці, травм, хірургічних втручань.
Для лікування астигматизму у дітей ми використовуємо наступні методики:
- Офтальмохромотерапія — лікування за допомогою кольорової стимуляції, засноване на нормалізації мікроциркуляції крові, викликає протизапальний, знеболюючий, біостимулюючий ефект.
- Магнітотерапія — вплив бігучого реверсивного магнітного поля. Цей метод лікування захворювань очей, при якому позитивний терапевтичний ефект досягається за рахунок покращення кровообігу, трофіки, усунення гіпоксії, вираженої протинабрякової, протизапальної, імуномодулюючої, нейротрофічної дії.
- Вакуумний масаж — це вплив на око змінним вакуумом, який подається у спеціальні окуляри — «мінібарокамери». В результаті цього підвищується кровообіг у оці, стимулюється робота циліарного м’яза, покращується гідродинаміка ока, що сприяє нормалізації внутрішньоочного тиску.

